SOCHY: Vajíčko na Zahradním MěstěV atriu polikliniky na Zahradním Městě stojí zajímavá socha. Z travertinu ji vysekal František Pacík v 70. letech minulého století. Jmenuje se Vajíčko. Je umístěná na malém podstavci uprostřed bazénku. Bohužel v něm voda bývá málokdy, a tak socha trochu ztrácí na kráse.

Text a video: Kuba Turek jakub.turek@desitka.cz

František Pacík se narodil v roce 1927 u Valašských Klobúk. Po válce 2. světové válce vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze u Jana Laudy. Za spolužáky měl později slavné sochaře Hugo Demartini, Karel Kronych a Josef Klimeš.

V 60. letech vstoupil do skupiny Trasa a stal se významným umělcem tehdejší doby.

V západočeském kraji vytvořil a hlavně umístil na sídliště a do nových městských center mnoho soch, které nebyly ideologické a zaměřovaly se čistě na tvarosloví.

Zemřel roku 1975 v Praze. V té době už byl odsunutý na vedlejší kolej, protože se do soch na veřejných prostranství vrátila komunistická ideologie.

Jeden z nejuznávanějších výtvarných kritiků Jindřich Chalupecký o Františku Pacíkovi prohlásil: „Byl pravděpodobně největší plastik své generace.“ Marie Klimešová o něm a jeho díle napsala monografii. Podívejte se na jeho další sochy.


Zobrazit místo Kultura v Praze 10 na větší mapě

SERI?L: Sochy v Praze 10

Kamenné sochy z Afriky v Průhonicích

Komentáře

Tip na nové byty v Praze 10 od developera FINEP. Projekt Malý háj ve Štěrboholech vás jistě zaujme!
Pojištění od Hyperfinance cestovní pojištění, úrazové pojištění a další Předpověď počasí Praha 10