Radnice: oprava, novostavba, nebo tunel?

radnice-vrsovicka-panstaskou-mJsme na přelomu ledna a února 2014. Radní za zavřenými dveřmi již roky připravují podklady, jak utratit peníze za novou budovu radnice. Dva nově vylosovaní občané mají týden na prostudování všech materiálů. Pak se bude hlasovat. A proto: Občané, férově dohlížejte na to, co už jsme si na radnici dávno rozhodli.

Přečtěte si, jak šel čas od roku 2005, kdy s nápadem na novou radnici naši zastupitelé přišli.

Text: Olga Richterová

obcaneprahy10@gmail.com

WWW: www.zaostrenona10.cz

2005—2007

Radnice si nechala zpracovat objemové studie na novostavbu radnice na Strašnické a zaplatila za ně více než 1,2 mil. Kč. Občany o tom však neinformovala.

březen 2011

Zastupitelstvem odsouhlasen návrh zpracování alternativ „vytvoření vhodných prostor pro fungování Úřadu městské části“ s termínem do 31. 12. 2011.

květen 2011

Posunutí termínu zpracování variant o rok, tj. do 31. 12. 2012.

prosinec 2011

Radnice vyplatila necelý milion za studii na rekonstrukci stávající budovy. Ještě dva roky bude vedení radnice existenci studie popírat.

prosinec 2012

Občané se omylem dozvěděli, že se chystá vyhlášení architektonické soutěže na Polyfunkční centrum Strašnice s radnicí. Tento objekt má být téměř pětkrát větší než současná radnice. Nikde není uvedeno, co kromě radnice má být další náplní centra. Termín zpracování variant opět posunut do 31. 3. 2013.

leden 2013

Množí se dotazy občanů, proč se chystá radnice za miliardu.

únor 2013

Než nikým nevoleným občanům neustále odpovídat, je jednodušší přizvat je do nově vznikající Komise k radnici s tím, že v ní budou moci něco ovlivnit. Na základě své odbornosti jsou nominováni dva občané (autorizovaný architekt a urbánní antropolog). Termín zpracování variant znovu posunut, do 31. 12. 2013.

březen 2013

První úkol pro Komisi zní: Co nejdříve musí být vyhlášená archtiktonická soutěž na novostavbu Strašnická, připravte podklady. Politici jsou překvapeni, jakým tempem občané v komisi pracují. Transparentní zjištění názorů občanů na skutečném setkání politiků, odborníků a veřejnosti, jakož i dotazníky pro celou Prahu 10 před vyhlášením soutěže se dají stihnout! A tak vše proběhne.

duben 2013

Zástupce občanů v komisi — autorizovaný architekt (zdarma) navrhuje právní podrobnosti soutěžních podmínek, zatímco si (městskou částí placení) právníci nevědí rady.

květen 2013

Komise připravila kvalitní podklady pro dvoukolovou architektonickou soutěž Radnice na Strašnické. Dál se chystá na přípravu podkladů k variantě rekonstrukce stávající budovy. červen 2013 Nic nenasvědčuje tomu, že červnová schůze komise má být na dlouhou dobu schůzí poslední.

červen 2013

Občané Prahy 10 netrpělivě očekávají vyhlášení architektonické soutěže na novostavbu Strašnická.

září 2013

Během jednoho týdne byli svoláni a odvoláni porotci dlouho připravené soutěže. Zastupitelé reprezentovaní Radou obešli Komisi k radnici a promptně pozastavili vyhlášení soutěže. Také důsledně dbali své pověsti a neváhali porušit slib o transparentní přípravě podkladů. Další materiály se nyní vytváří jen za zavřenými dveřmi. Termín zpracování variant si politici posunuli již po čtvrté do 31. 6. 2014.

říjen 2013

Komise k radnici pokračuje v intenzivní nečinnosti — i po několika urgencích není stále svolána. Z komise následně oba odborní zástupci z řad občanů rezignují, protože nemají co dělat.

listopad 2013

Místo soutěže na novostavbu Strašnická se opět zadává jen objemová studie, i když jich existuje už několik. Zárove? se začíná řešit i nová varianta — „jiná nemovitost či pozemek“ a Rada vyhlašuje výběrové řízení s podezřele krátkým termínem a velkými odbornými nároky na zájemce. Vyvolává to obavy, že je dopředu znám vítěz.

prosinec 2013

Investicechtivá radnice opakovaně popírá existenci dva roky staré studie na rekonstrukci. Neřeší, proč odborníci z řad občanů rezignovali z komise a usnese se na vylosování nových. leden 2014 Komise k radnici (už bez zástupců — odborníků — z řad občanů) vyvíjí nečekaně horečnatou činnost a v lednu se schází dvakrát.

leden 2014

Vychází najevo, že studie na rekonstrukci Vlasty existuje už dva roky.

INFO: Občanské sdružení Zaostřeno na 10 a Městská část Praha 10

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.


Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.