Radnice Reloaded: Volume X

kostel-vaclav-201011Radní Prahy 10 v očekávání podzimních voleb, kdy zřejmě velká část z nich přijde o křesla, spěchají jako o život, aby nalili miliardu korun do něčích kapes. Už se zřejmě rozhodli, kdo to bude a kdo jim něco usype nazpátek do jejich kapes.

Vypsali z ničeho nic veřejnou zakázku na pozemek, projekt a stavbu nové radnice za 3/4 miliardy korun + DPH (aktuálně je na stavební práce 21 %). Je při tom obecně známo, že takové stavby se vždy o hodně prodražují. Z cizího totiž krev neteče a peníze občanů málokdo dokáže pořádně uhlídat.

Při tom neexistuje důvod, aby se radnice vůbec někam stěhovala, a proč by nemohla zůstat na svém místě ve Vršovické ulici.

Text: Kuba Turek jakub.turek@desitka.cz

Shr?me pár čísel, které nám radnice servíruje:

1. července 2014: vyhlášení veřejné soutěže

Veřejnost neví, kde a kdo bude stavět. U tak významných staveb, jako jsou radnice, se obvykle postupuje tak, že se vybere pozemek, udělá se urbanistická studie (jak by měla být budova velká, co by v ní mělo být, co by měla umět, jak ji bude možno během následujících let přestavovat a jak bude zasahovat do dopravy, životního prostředí a života okolních obyvatel), poté architektonická soutěž (architekti se soustředí především na funkci a vnější vzhled budovy podle předchozí urbanistické studie), následují projekční práce (projektanti detailně rozvedou architektonické řešení do stavebních materiálů a konstrukcí) a nakonec nastoupí stavební firma (která postupuje přesně podle projektu), kterou kontroluje stavební dozor (do detailu dohlíží na kvalitu a cenu práce i použitého materiálu).

Nic z toho není o radnici známo. Snad jen to, že všechny tyto nezávislé funkce chce podle veřejné soutěže shrnout do jednoho subjektu. Každý, kdo má něco společného se stavebnictvím, ovšem ví, že se jedná o cestu do finančního pekla.

30. září 2014: rozlepování obálek

Veškerou projektovou a ideovou přípravu včetně sehnání vhodného pozemku má zájemce sehnat za tři měsíce! Co ani v nejmenším nezvládla komise pod vedením místostarostky Ivana Cabrnochové (Strana Zelených) za dva roky, to má soukromník udělat za čtvrt roku.

Jak a co vlastně chce vedení radnice není známo ani v hrubých obrysech. Čím se tedy budou řídit firmy, které se soutěže zúčastní, ví snad jen Bůh.

1. prosince 2014: začátek projekčních prací

31. března 2016: začátek stavby

31. října 2017: stavba bude předána do užívání

Veřejná zakázka ve věstníku: Nové sídlo Úřadu městské části Praha 10

Přečtěte si zadávací dokumentaci:

1. Základní údaje

2. Odůvodnění zakázky

3. Specifikace budovy

4. Hodnotící kritéria

5. Kvalifikační požadavky

Přiložené tabulky: 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12.13.

Čtěte více k tématu RADNICE:

VÝBĚROVÉ ?ÍZENÍ: Jde do tuhého: Radnice vyhlásila výběrové řízení na novou radnici

PETICE: Kde podepsat referendum proti radnici?

PETICE: O miliardové radnici chceme rozhodnout v referendu

VIDEO: Jednání zastupitelstva – kdy, kde a za kolik bude nová radnice?

ÚČAST VE?EJNOSTI? Když stavbu radnice má vést tělocvikářka Ivana Cabrnochová

PROČ STAVĚT? Radnice: oprava, novostavba nebo tunel?

ZASE JDE O PENÍZE Varování pro občany: Politici chtějí další peníze

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.


Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.