Šalounův ateliér je plný Gottwaldových bust

Šalounův ateliér FOTO: MatesSousoší mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí vzniklo na Vinohradech. Sochař Ladislav Šaloun si pro tuto práci nechal postavit celou novou vilu se zahradou.

Šalounova vila stojí v ulici Slovenská 4 na Vinohradech. Stavbu si navrhl sám sochař pro svoji tvorbu. Vyhrál totiž soutěž na pomník Mistra Jana Husa a jeho dosavadní ateliér na Václavském náměstí byl pro velkorysý záměr příliš malý.

Text a foto: Mates mates@desitka.cz

Šalounova vila vznikala v letech 1908 – 1910 a je postavena v secesním stylu. Hlavní budova se skládá z vestibulu, malého a velkého ateliéru. V jižní části budovy je salon a také místnost pro technické zázemí. V zahradě se nacházel byt správce, který se do dnešních dnů nezachoval.

Šalounův ateliér FOTO: Mates

V ateliéru se scházely významné osobnosti české kultury jako František Bílek, Alfons Mucha či Ema Destinová. Josef Váchal ve svých pamětech zmi?uje pořádání jakýchsi magických obřadů ve sklepě.

Šalounův ateliér FOTO: Mates

Roku 1934 Šalounův zeť Josef Černý navrhl dostavbu obytných prostor k ateliéru, která byla ještě stejný rok realizována.

V roce 1945 byl objekt těžce poškozen bombardováním. Byt správce už se nikdy neobnovil. V osmdesátých letech získala ateliér Jednota výtvarných umělců a usídlil se v něm její předseda Jan Hána. Ten budovu poškodil velkými zásahy do stylu, ve kterém byla vybudována. Nechal vestavět sociální zařízení, vypolstrovat dveře a zazdil část oplocení, aby získal místo pro nově budovaný sklad.

Šalounův ateliér FOTO: Mates

Po revoluci se musel umělec Hána vystěhovat a zbyl po něm ateliér plný nepotřebných bust Klementa Gottwalda. Přestože se do vily přistěhoval nový nájemník, objekt začal chátrat. Umělec totiž do budovy neinvestoval, proto byl soudně vypovězen.

Šalounův ateliér FOTO: Mates

Kdo se nedostane dovnitř, nebo nevlastní letadlo, nepozná, že má celá budova prosklenou střechu, která je rozdělena pouze stěnami mezi jednotlivými místnostmi.

salounuv-atelier-ornament-nahled

V roce 2001 ateliér koupila Akademie výtvarných umění. Budova se už nacházela v havarijním stavu. O pět let později započala rekonstrukce za osmnáct milionů korun.

Šalounův ateliér je běžně veřejnosti nepřístupný. Navštívit ho můžete pouze ve Dnech evropského kulturního dědictví.

Šalounův ateliér FOTO: Mates

Zobrazit místo Kultura v Praze 10 na větší mapě

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.


Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.